W wyniku programu uczniowie:
· Zyskają świadomość swych predyspozycji i zdolności oraz motywację do nauki
· Rozwiną i pogłębią swe zainteresowania
· Wyrównają braki w wiedzy i umiejętnościach w zakresie umożliwiającym kontynuację nauki
· Nabędą umiejętności kluczowe dla funkcjonowania w rzeczywistości społeczeństwa informacyjnego i gospodarki rynkowej
· Uzyskają szerszy dostęp do dóbr kultury i zdobyczy cywilizacji
· Zyskają wiedzę z zakresu preorientacji zawodowej
· Nauczą się poruszać w rzeczywistości społecznej
· Wzmocnią poczucie własnej wartości i potrzebę aktywności
· Nauczą się racjonalnie zarządzać czasem wolnym
· Rozwiną swą wrażliwość społeczną i moralną.
Ponadto nastąpi konsolidacja i wzrost kreatywności środowiska szkolnego, a szkoła wzbogaci swą bazę dydaktyczną o nowoczesne środki techniczne.
Zarys koncepcji programu:
· Pod hasłem „Nie święci garnki lepią” pomożemy uczniom w identyfikacji uzdolnień i w oparciu o praktyczną prezentację metody projektu, zachęcimy do uczestnictwa w programie. Towarzyszyć temu będą działania o charakterze promotywacyjnym, spotkania z pedagogiem i psychologiem dla uczniów i ich rodziców. Wykażemy, że w każdej dziedzinie można osiągnąć sukces, co potwierdzą spotkania z ciekawymi ludźmi. Przygotujemy młodzież do uczestnictwa w działaniach programowych, wzbudzimy potrzebę zmiany i sukcesu, wskażemy na korzyści, jakie przyniesie postawa zaangażowania. Pomożemy wyrównać deficyty edukacyjne.
· W ramach „Maratonu gimnazjalisty” przeprowadzimy cykl 16 warsztatów umożliwiających rozwój zainteresowań poprzez działanie. Wesprzemy uczestników, organizując koła zainteresowań i indywidualne konsultacje. Istotnym elementem są zajęcia praktyczne w zakładach pracy. W ramach „Kuźni talentów” uczniowie w grupach zainteresowań odbędą zajęcia w kaflarni,papierni, drukarni i bibliotece, spotkają się z pisarzem, zrealizują samodzielnie film, zgłębią tajniki diagnostyki samochodowej, poznają pracę montera pojazdów, wypieką chleb, wykonają naczynie na kole garncarskim, oszlifują „Dzwon talentów”. Ponadto odbędą wycieczki edukacyjne, będą uczestniczyć w kulturze i rozwijać się sportowo. Zyskają okazję do aktywnego wypoczynku (rajdy, wycieczki, rozgrywki) oraz samodzielnego pogłębiania zainteresowań w oparciu o multimedia szkolne.
· Zajęcia w cyklu „Państwo to ja” umożliwią zaznajomienie się w praktyce z instytucjami publicznymi. W grupach zadaniowych uczniowie załatwią sprawy urzędowe, „zaciągną” kredyt, wystosują petycję, zaangażują się w systematyczny wolontariat . Podzielą się zdobytymi doświadczeniami z innymi.
· Święto SMOK-a będzie okazją do prezentacji osiągnięć i oceny efektów pracy w ramach projektu
Koncepcja zakłada, że:
· Zaprosimy uczniów do zajęć o charakterze praktycznym ( wycieczki, prezentacje, warsztaty) w oparciu o bazę szkoły, przedsiębiorstw i zewnętrznych instytucji edukacyjnych, stwarzając im możliwość udziału w odkrywaniu świata , pobudzając ciekawość poznawczą i aspiracje edukacyjne, ukierunkowując wysiłek.
· Przeprowadzimy zajęcia integrujące wiedzę z różnych przedmiotów, wiążąc je z praktyką i ukazując świat w ujęciu holistycznym.
· Poprzez zajęcia w centrum multimedialnym umożliwimy uczniom dostęp do nowoczesnej technologii komunikacyjnej i jej praktycznego zastosowania w społeczeństwie informacyjnym.
· Umożliwiając udział w realizacji projektów edukacyjnych, wdrożymy do uczenia się autonomicznego i odpowiedzialności za własny rozwój.
· Stwarzając okazję do współdziałania i pracy na rzecz innych, przygotujemy ucznia do funkcjonowania w życiu społecznym, rozwiniemy empatię i poczucie obywatelskiej odpowiedzialności, wzmocnimy samoocenę .
· Wykorzystując bazę lokalną, stworzymy okazję do pragmatycznego myślenia.
· Kontaktując uczestników z ludźmi różnych zawodów, pokazując procy technologiczne- pomożemy im trafnie wybrać szkołę ponadgimnazjalną i przyszły zawód.
W projekcie uczestniczy 221 uczniów wspieranych przez 22 nauczycieli, instruktorów spoza szkoły oraz rodziców. Budżet projektu trwającego od 1 kwietnia 2007r. do 31 marca 2008 r. wynosi 137 tys 266 zł.
Uczniowie uczestniczący w programie w zależności od swych predyspozycji i potrzeb:
· Odbędą szereg wycieczek edukacyjnych
· Wezmą udział w zielonej szkole
· Odbędą kurs pływania zakończony zdobyciem karty pływackiej
· Wezmą udział w kursie tańca
· Nabędą umiejętność udzielania pierwszej pomocy
· Nauczą się podstaw wspinaczki
· Odbędą szkolenie w zakresie samoobrony
· Odwiedzą wiele zakładów pracy i wezmą udział w zajęciach praktycznych
· Odwiedzą szkoły ponadgimnazjalne
· Zaangażują się w wolontariat
· Rozwiną swe zainteresowania na zajęciach dodatkowych ukierunkowanych na działania praktyczne
· Spotkają się z ciekawymi ludźmi
· Odwiedzą teatr i muzea
· Pogłębią swą wiedzę obywatelską
· Uzyskają wsparcie psychologiczno- pedagogiczne
· Rozpoznają swe możliwości w kontekście wybory szkoły ponadgimnazjalnej i przyszłego zawodu
· Uzyskają możliwość prezentacji swych dokonań