Nabędą umiejętność posługiwania się nowoczesną technologią IK i wdrożą się do posługiwania się nią w różnych sytuacjach
Odczują potrzebę nabywania wiedzy użytecznej we współczesnym świecie, szczególnie w zakresie przedmiotów ścisłych i przyrodniczych
Pogłębią umiejętność współdziałania
Wyzwolą w sobie motywację poznawczą i aktywność społeczną
Wyrobią w sobie umiejętności w zakresie samokształcenia i docierania do źródeł informacji, nauczą się planować i organizować swą pracę
Pogłębią swe kompetencje w zakresie komunikacji międzyludzkiej, w tym w zakresie znajomości języków obcych
Umocnią poczucie własnej wartości
Nauczyciele:
Zyskają dostęp do nowoczesnych narzędzi edukacyjnych zwiększających efektywność i atrakcyjność nauczania, szczególnie w zakresie kompetencji kluczowych
Nabędą kompetencje w zakresie pracy metodami aktywizującymi uczniów i wspierania uzdolnień
Pogłębią umiejętność komunikowania się z uczniami i rodzicami
Zyskają narzędzie do wspierania rozwoju uczniów
Zyskają dodatkowe kompetencje w zakresie TIK
Zyskają użyteczne narzędzie usprawniające organizację życia w szkole i przepływ informacji
Poprawią efektywność nauczania
Rodzice:
Nabędą umiejętności w wykorzystaniu TIK dla wspierania rozwoju swych dzieci
Zyskają dostęp do wiedzy o postępach w nauce i zachowaniu swych dzieci w szkole
Zwiększą aktywność w życiu szkoły, usprawnią swój kontakt z nauczycielami
Szkoła:
Dostosuje się do wymagań współczesnego świata tak w kierunkach jak i sposobach kształcenia
Zyska nowoczesną bazę TIK umożliwiającą realizację postawionych przed nią zadań
Umocni swą rolę i wizerunek w środowisku
Uzyska większą sprawność organizacyjną
Realizacja tych celów w rezultacie doprowadzi do zmian w środowisku szkolnym i lokalnym:
Poprawi znacząco dostęp do infrastruktury TIK (mobilne komputery z oprogramowaniem i urządzeniami peryferyjnymi)
Zwiększy potrzebę korzystania z TIK
Zmniejszy różnice w poziomie rozwoju cywilizacyjnego między miastem a wsią
Otworzy na problemy współczesnego świata i rozumienie awansu cywilizacyjnego
Poprawi jakość życia na wsi
Zwiększy możliwości działania osobom aktywnym
Realizacja szkolnych programów rozwojowych obejmuje szereg działań zaplanowanych przez rady pedagogiczne z uwzględnieniem celów i założeń wynikających z dokumentacji aplikacyjnej projektów, w których uczestniczy dana szkoła. Zaplanowano tutaj:
zajęcia pozalekcyjne w każdej szkole w wymiarze 4 godz. tyg., w tym co najmniej jedno koło zainteresowań dla 15 uczniów oraz zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze. Łączna liczba zajęć pozalekcyjnych to 55 440 godz. = 280 kół x 4 godz/tydzień x 49,5 tygodnia. Będą to zajęcia z obszaru matematyczno-przyrodniczego, technologii informacyjno-komunikacyjnej oraz sportu.
zajęcia pozaszkolne dla co najmniej 500 uczniów w ramach 25 kół pozaszkolnych (po 20 uczestników w kole pozaszkolnym w wymiarze 5 godz./tyg.) realizujących międzyszkolne projekty edukacyjne. Łączna liczba zajęć pozaszkolnych to 1 500 godz. = 25 kół x 5 godz./tydzień x 12 tyg. - 3 wycieczki dydaktyczne na terenie Dolnego Śląska
- 3 wyjazdy do Multicentrum. Łączna liczba zajęć w Multicentrum 2 250 godz. = 250 szkół x 3 wyjazdy x 3 godz. Zajęcia w Multicentrum odbędą się dla co najmniej 3 750 uczniów. Przykładowe zajęcia w Multicentrum: zajęcia dla najmłodszych – pakiet Multikid; Multimuzyka – podstawy grania na keyboardzie, komponowanie; Multisztuka – tworzenie karykatur i wizerunków na podstawie podanego opisu za pomocą programu Kail Super Goo oraz prostych animacji za pomocą programu Astound, obsługa kamery internetowej; Multitechnika – ćwiczenia z wykorzystania "zielonej energii" (elektrownia wiatrowa, elektrownia słoneczna, panele grzewcze), stacja pogodowa, a także zagadnienia dotyczące programowania automatów; Multilog – wykorzystanie komputerów do samodzielnych eksperymentów z fizyki, chemii i biologii.
opiekę pedagogiczno-psychologiczną tutora w każdej szkole – 3 godz. tyg. Łączna liczba zajęć tutorów wynosi 51 000 godz. = 250 szkół x 3 godz. x 68 tyg. (praca z 12 uczniami, której efektem są m.in. indywidualne programy rozwojowe tych uczniów). Tutoring to metoda opierająca się na spotkaniu tutora z uczniem stwarzająca możliwości jego integralnego rozwoju: intelektualnego i psychologicznego. W celu indywidualizacji pracy zajęcia będą prowadzone w trzech grupach po cztery osoby raz w tygodniu. Tutoring jest metodą pracy z uczniem o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Efektem tutoringu jest wzrost odpowiedzialności uczniów za własny rozwój. Projekt zakłada możliwość uczestniczenia ucznia w więcej niż jednej formie zajęć.
Każda szkoła będąca beneficjentem projektu prowadzi na platformie edukacyjnej mini portal edukacyjny. (Łącznie 250 miniportali edukacyjnych)
Efektywną realizację powyższych działań zapewnią w szczególności nowoczesne technologie udostępniane szkołom w ramach komplementarnych projektów RPO, a zwłaszcza platforma edukacyjna, mobilne pracownie komputerowe oraz pracownie przyrodnicze. Ich dopełnieniem będzie wskazane wyżej centrum dydaktyczne Multicentrum zakupione w projekcie w ramach cross-financingu.