Nawigacja

Program Rozwojowy Zajęcia pozalekcyjne. Wyjazdy edukacyjne

Program E-szkoła

Wyjazdy edukacyjne

Dwudniowa wycieczkaedukacyjna do Śnieżnickiego aPrku Krajobrazowego w dniach 4-5.10.2010

  

W wycieczce do Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego uczestniczyli uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami Gimnazjum w Bukowicach.

Spod szkoły w Cieszkowie wyjechaliśmy o godzinie 5 30, wycieczkę prowadził przewodnik pan Zbyszek. Pierwszym punktem naszej dwudniowej wycieczki była Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, dawna czworoboczna dzwonnica kościoła parafialnego. Wieża została wybudowana około 1413 roku, wysokość wieży wynosi 34 m, a jej obecne odchylenie od pionu około 2 metry.    Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Matki Boskiej Strażniczki Wiary, która powstała w latach 1686 - 1704. Swój bogaty wystrój zawdzięcza barokowym artystom. Później udaliśmy się do Kłodzka, gdzie zobaczyliśmy Twierdzę Kłodzką, która służyła jako wiezienie w czasie drugiej wojny światowej. Kolejnym miejscem był Most Gotycki, łączący wyspę piaskową ze staromiejskim rynkiem w Nysie Kłodzkiej. Tego dnia udaliśmy się jeszcze do Lądka Zdroju, gdzie znajduje się uzdrowisko.

Drugiego dnia wycieczki zwiedziliśmy najdłuższą jaskinię całych Sudetów w Masywie Śnieżnika - Jaskinię Niedźwiedzia. Kolejnym celem było Muzeum Zapałek, którego główny trzon kolekcji stanowią przedmioty służące do niecenia ognia. Tego dnia odwiedziliśmy jeszcze Ogród Bajek w Międzygórzu, Wodospad Wilczycki, oraz kopalnię złota w Złotym Stoku.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                    Marta Morawiak, Jacek Deląg, Karolina Dwojak

Wyjazd do Multicentrum

 

3 grudnia odbyła się wycieczka do Multicentrum we Wrcoałwiu. Mimo mrozu i wczesnej pory wyjazdu stawiliśmy się wszyscy przed szkołą i w trudnich zimowych warunkach wyruszyliśmy. Zajęcia w Multicentrum były zwiazane z  oszczędzaniem prądu.
Na początku oglądaliśmy prezentację o oszczędzaniu prądu przez baterię słoneczną.
Coraz więcej ludzi oszczędza ją poprzez baterie słoneczne. Zostają one umieszczone na dachach domów,
a także basenów, aby ogrzać wodę.
Po prezentacji pokazano nam, z jaką siłą działa siła prądu.
Na koniec mieliśmy podzielić się na grupy 4-osobowe.
Zadaniem było zbudowanie karuzeli z tysiąca małych klocków o różnych rozmiarach
i kształtach. Dodatkowo dostaliśmy baterię. Praca nie szła za długo.
Wszystkim poszło to sprawnie. Kiedy już została zbudowana karuzela, każda grupa musiała podłączyć baterię
z baterią słoneczną. Kiedy poświecimy światłem na baterię słoneczną, to karuzela zacznie się kręcić.
Kiedy już szykowaliśmy się do wyjazdu, otrzymaliśmy gazetki z instrukcją, jak oszczędzać prąd.
Wycieczka była bardzo interesująca i wszystkim uczestnikom bardzo sie podobało.

 

                                                                                                                                                                                   Daria Krawiec

 

Jednodniowa wycieczka do Doliny Bobru

17 marca br uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Doliny Bobru, pod opieką pani Ewy Pomogier i pana Jarosława Adamskiego.Wyjazd  spod szkoły o 5 rano, w niepełnym składzie, gdyż mieli jechać z nami uczniowie z Liceum w Sobótce. Pierwszym punktem zwiedzania była Kotlina Jeleniogórska, a dokładnie Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach. Następnie udaliśmy się do Siedlęcina, gdzie znajduje się Wieża Rycerska, kóra jest jedną z najwspanialszych i najlepiej zachowanych budowli tego typu w Europie Środkowej. Jak dowiedzieliśmy się od pana przewodnika, jej budowę zaczął prawdopodobnie Henryk I książę Jaworski w latach 1313-1314. W wielkiej sali mieszkalnej na ścianach znajdują się freski, które przedstawiają historie jednego z rycerzy Okrągłego Stołu- sir Lancelota  z Jeziora. Dużym walorem owych malowideł jest rzadki jak na tamte czasy świecki charakter przedstawionych treści. Opowieść wzbogaca jednak kilka przedstawień o charakterze religijno- moralizatorskim. Św. Jerzy, patron rycerzy, symbolizuje niewzruszoną wierność Chrystusowi, która cechować powinna każdego prawdziwego rycerza- chrześcijanina.  Wierności brakowało Lancelotowi, który przez grzeszną miłość do Ginewry zdradził Króla Artura. Następnie pojechaliśmy zwiedzać Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Zobaczyliśmy tam zaporę wodną na jeziorze piechowickim, jest tam również elektrownia wodna. Wszystko wyglądało wspaniale . Mimo tego, że padał deszcz wszyscy wyszli z autobusu, aby zrobić zdjęcia. W drodze do Lwówka Śląskiego zatrzymaliśmy się we Wleniu, aby obejrzeć zamek księcia Bernarda,  mijaliśmy również Lubomierz. Pan przewodnik wspomniał, że w tym mieście znajduje się słynne muzeum Kargula i Pawlaka. Około godziny 14 przybyliśmy do Lwówka Śląskiego, gdzie zjedliśmy pyszny obiad, a następnie poszliśmy zwiedzać miasto. Na koniec naszej wycieczki udaliśmy się do miasta, które słynie  z ceramiki czyli do  Bolesławca. Zwiedziliśmy fabrykę wyrobów ceramicznych, a następnie udaliśmy się do sklepu, gdzie trafiają gotowe produkty. Ponadto zwiedzając Bolesławiec, często można natrafić na wyroby ceramiczne w rozmiarze XXL. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała, i do samego końca dopisywał nam dobry humor.

                                                                                    Julia Tuszyńska, Aleksandra Stasik

                                                                                                                                                         

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Gimnazjum w Cieszkowie
    ul. Grunwaldzka 3
    56-330 Cieszków
    woj. dolnośląskie
  • (071)3848305

Galeria zdjęć