W ramach programu rozwojowego w naszej szkole odbywają się następujące zajęcia pozalekcyjne:
Koło Informatyczne.
Celem zajęć jest:
Klub edukacji ekologicznej.
Celem zajęć jest:
- rozbudzanie potrzeby kontaktu z przyrodą,
- kształtowanie szacunku dla przyrody i jej piękna,
- uczestnictwo w działaniach mających na celu ochronę i zapobieganie dewastacji środowiska,
- zachęcenie do aktywnej obecności we własnym środowisku,
- poczucie przynależności do społeczności szkolnej, środowiska lokalnego, regionu, kraju,
- umiejętność posługiwania się różnymi technikami pracy np. gazetką, wystawką, albumem itp.,
- nauka ekologicznego życia we własnym domu,
- umiejętność samodzielnego wyszukiwania informacji na podany temat
z różnych źródeł (czasopisma, encyklopedie, słowniki),
- nauka wnioskowania, perspektywicznego myślenia i przewidywania skutków określonej działalności człowieka,
- uzmysłowienie uczniom, że troska o przyrodę jest troską o nas samych i nasze życie
Sprawozdanie z przeprowadzonych zajęć:
Część zajęć koła odbywała się w sali komputerowej, gdzie uczniowie wykorzystując internet opracowywali tematy im przedstawione. Każda grupa tematycznie została później skonfrontowana na wycieczkachdo:
- wodociągów
- oczyszczalni ścieków
- żwirowni
- rezerwatu "Baszków"
Klub naukowy geografii.
Program Szkolnego Koła Geograficznego przeznaczony jest dla uczniów szczególnie zainteresowanych geografią. Zakłada integrację wszystkich miłośników geografii, którzy chcą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z tego przedmiotu.
Program ten adresowany jest do młodzieży gimnazjalnej klas trzecich szczególnie zainteresowanych geografią, otwartej na świat, dążącej do poszerzania swoich horyzontów i wiedzy. Ma on na celu zaspokojenie naturalnej ciekawości uczniów, dla których wiadomości i umiejętności pozyskane na lekcjach nie wyczerpują zainteresowań.
Uczniowie uczestniczący w zajęciach będą korzystać z różnych źródeł wiedzy, nauczą się selekcji informacji, interpretacji danych, zdobędą nowe doświadczenia, staną się twórczy, rozwiną swoje zdolności .
Zajęcia wyrównawcze z matematyki.
Celem zajęć jest poprawa wyników nauczania tzn.: wyposażenie ucznia w wiedzę i wykształcenie umiejętności umożliwiających mu kontynuowanie nauki w klasach programowo wyższych oraz poprawa wyników uzyskiwanych na egzaminie gimnazjalnym.
Celem zajęć jest poprawa wyników nauczania tzn.: wyposażenie ucznia w wiedzę i wykształcenie umiejętności umożliwiających mu kontynuowanie nauki w klasach programowo wyższych oraz poprawa wyników uzyskiwanych na egzaminie gimnazjalnym.
Tutoring - opieka psychologiczno pedagogiczna
Przy wyborze celów indywidualnego programu, istotne jest zwracanie uwagi na uczenie umiejętności, z których uczeń, będzie mógł korzystać codziennie, zaczynając od umiejętności podstawowych: komunikowania się i zachowań funkcjonalnych (podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów, radzenie sobie z emocjami).
Cele te, przewidują przede wszystkim wspieranie rozwoju każdego ucznia w różnych sferach. Będą się one różniły w zależności od możliwości i potrzeb ucznia (zróżnicowanie może wynikać z ograniczeń związanych z niepełnosprawnością). W indywidualnym programie cele poznawcze nie zawsze będą pierwszoplanowe. Ustalenie hierarchii celów ma zasadnicze znaczenie dla pomyślności programu.